5 sierpnia 2022

Inicjatywa Biznesowa

Wejdź w świat biznesu

Usługi geodezyjne w Krakowie – jak wybrać odpowiednią firmę?

Decydując się na budowę domu, musimy nie tylko rozejrzeć się za atrakcyjną działką w Woli Justowskiej, czy na Dębnikach. Przed nami także wybór dobrego geodety, który zadba o to, aby formalnie proces budowy domu przebiegał zgodnie z prawem.

Geodeta – czym się zajmuje?

Do zadań geodetów należy nie tylko podział gruntów, ale także sporządzanie dokumentacji, która ustala stan prawny danej działki oraz wykonanie wyrysu z ewidencji gruntu, bez którego nie założymy dla niego księgi wieczystej.

Profesjonalne usługi geodezyjne w Krakowie, tak w innych miastach, polegają też na wykonaniu pomiarów realizacyjnych, sytuacyjno-wysokościowych i inwentaryzacyjnych, gdy budowa zostanie zakończona.

Podsumowując – pomiary w terenie, wykonanie mapek, ustalenie ich zbieżności z tym, co wcześniej na temat danej działki zgromadziły odpowiednie instytucje (sądowe wydziały ksiąg wieczystych, wydziały budowlane, wydziały geodezji w starostwach powiatów grodzkich i ziemskich itp.), to wszystko zadania geodetów.

Wybieramy fachowego geodetę

Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na zlecenie dla krakowskiej firmy, oferującej usługi geodezyjne? Najpierw ustalmy, czy firma ma uprawnienia. Gwarantują one, iż geodeci zdali egzaminy państwowe. Ważne, aby mieli oni minimum dwa spośród istniejących siedmiu zakresów uprawnień: dotyczący usług związanych z pomiarami przed i w trakcie budowy oraz z podziałem i ustaleniem statusu działek.

Warto także sprawdzić opinie innych osób o usługach, świadczonych przez dane przedsiębiorstwo geodezyjno-techniczne, działające w grodzie Kraka. Uzyskamy wówczas pewność, iż firma aktywnie działa i realizując zlecenia nabywa nowych doświadczeń, a także dowiemy się, jak się z nich wywiązuje.

Usługi geodezyjne – krakowska specyfika

Nie od rzeczy będzie kierować się kryterium lokalności. Dlaczego? Specjaliści, oferujący usługi geodezyjne w Krakowie znają charakterystykę tego terenu. W dużych miastach, takich jak Kraków czy Warszawa, zagęszczenie kanałów technologicznych: telekomunikacyjnych, kanalizacyjnych, wodociągowych i gazowych pod powierzchnią ziemi jest ogromne. Podobnie z naziemnymi i podziemnymi liniami energetycznymi oraz światłowodowymi, które w metropoliach występują o wiele „gęściej” niż na prowincji.

Miejscowy geodeta zna specyfikę miasta, nie jest zaskoczony ilością kanałów, ani rodzajem uzbrojenia działek i dróg dojazdowych. Potrafi fachowo uwzględnić to przy kreśleniu map i wyrysów, dzięki którym zdobędziemy wszelkie niezbędne pozwolenia, aby wznieść nasz wymarzony dom.