5 sierpnia 2022

Inicjatywa Biznesowa

Wejdź w świat biznesu

wdrażanie produkcji na maszynach cnc

Wdrażanie produkcji na maszynach CNC

Firmy produkujące różnego rodzaju towary nieustannie poszukują sposobów na to, by wykonać coś szybciej i bardziej ekonomicznie. W wielkich halach produkcyjnych czas wykonywania poszczególnych czynności ma przeogromne znaczenie. Produkty powinny schodzić z taśmy błyskawicznie, by powstawało ich w krótkim czasie jak najwięcej. Dzięki optymalizacji produkcji optymalizuje się sprzedaż. Przedsiębiorstwom szczególnie zatem zależy na usprawnieniu funkcjonowania hal produkcyjnych, dlatego ma często miejsce wdrażanie produkcji na maszynach cnc. Na czym ten proces polega i jak przekłada się on na inne etapy kreowania produktów?

Co to są maszyny cnc?

Skrót cnc oznacza dosłownie z języka angielskiego „komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi”. Chodzi o maszyny takie jak: frezarki, elektrodrążarki, tokarki oraz wszystkie urządzenia, które stanowią stałe elementy wyposażenia hal produkcyjnych i które można w ten sposób zaprogramować, by ich praca była wydajniejsza i łatwiejsza w kontrolowaniu. Automatyzacja produkcji ma na celu głównie zwiększenie obrotów danego przedsiębiorstwa poprzez np. przyspieszenie czasu produkcji lub zminimalizowanie potencjalnych strat. Dlatego właśnie wdrażanie produkcji na maszynach cnc ma tak ogromne znaczenie dla przemysłu.

Wdrażanie produkcji na maszynach cnc – na czym polega?

Wyróżnia się rozmaite rodzaje układów sterowniczych. Można mieć do czynienia np. z tzw. sterowaniem punktowym, które polega na tym, że narzędzie znajduje się cały czas w tej samej pozycji względem przedmiotu poddawanego obróbce. Odmiennym typem sterowania jest sterowanie odcinkowe, czyli polegające na tym, że narzędzie porusza się po określonej osi. Może również wystąpić sterowanie kształtowe, czyli narzędzie będzie wykonywało bardziej swobodne ruchy, aby nadać odpowiedni kształt. Mówi się, że jest to sterowanie 3D. Sterowniki cnc mają za zadanie w pełni nadzorować pracę maszyn i eliminować ewentualne błędy.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Automatyzowanie procesów wytwórczych pociąga za sobą bardzo wyraźne korzyści dla przedsiębiorców. Przede wszystkim, redukuje się czas wykonywania poszczególnych czynności, gdyż wykonywanie powtarzalnych i zsynchronizowanych zadań maszynowo jest znacznie bardziej precyzyjne i dokładne. Bez odpowiednich sprzętów i systemów taka wydajność nie byłaby możliwa do osiągnięcia. Obecnie inne fazy wytwarzania towarów także są komputeryzowane. Dlatego też wspomaganie komputerowe występuje już w fazie projektu, który następnie jest przetwarzany na plan sterowniczy maszyn.