Technologia bezwykopowa jest często stosowana w zatłoczonych obszarach miejskich lub przejściach przez rzeki do instalowania podziemnych rurociągów, w celu zminimalizowania zakłóceń ruchu naziemnego. W tym celu korzysta się z metod przeciskania, które w praktyce okazuje się jedną z najbardziej wszechstronnych technologii układania rur bez przekopu. Przeciski pod rzekami charakteryzują się swoją własną specyfiką i celem poniższego tekstu jest jej określenie oraz wskazanie na potencjalne możliwości wykorzystania. Na końcu zostanie również podany szacunkowy koszt przedsięwzięcia tego rodzaju.
Czym jest przeciskanie?
Przeciskanie rur to rodzaj bezwykopowej technologii instalowania infrastruktury podziemnej, takiej jak kanały ściekowe, rurociągi ciśnieniowe (ropa, gaz i woda) oraz linie elektryczne i komunikacyjne. W celu przeprowadzenia takiej operacji wykopany zostaje szyb startowy, który umożliwia ustawienie systemów przeciskowych: ramy prowadzącej, ściany oporowej i głównej stacji przeciskowej. Szyb odbiorczy jest wykopywany jako cel dla maszyny osłonowej, za którym segmenty rur są wpychane na miejsce.
Podczas samego wiercenia wykorzystuje się nowoczesne wiertła sterowane pod powierzchnią gruntu poprzez obrót i wtrysk specjalnych manetek wiertniczych. Komunikacja jest możliwa dzięki nadajnikowi w wiertniku, który przesyła dane o faktycznym kierunku i głębokości przeciskania na powierzchnię. Dzięki temu możliwe jest dokładne obliczenie aktualnego położenia przestrzennego, z precyzją do nawet 10 centymetrów.
Przeciski pod rzekami – zalety stosowania
Zacznijmy od tego, że projekt przeciskania rur wymaga minimalnego wykopu w ziemi i powoduje mniej zakłóceń w ruchu naziemnym i innych działaniach człowieka. Jest to główna zaleta takich rozwiązań w przypadku zastosowania w zatłoczonych obszarach miejskich, a w porównaniu z konwencjonalną metodą odkrywkową. Jednocześnie niweluje się maksymalnie hałas powodowany przez maszyny i nie dochodzi do długoterminowego zamykania terenu.
Poza tym w opisywanym przypadku przepraw przez rzekę trudno jest wdrożyć tradycyjne podejście, natomiast technikę przeciskania rur można z łatwością i powodzeniem zastosować. Zyskuje na tym również budżet inwestora, ponieważ nie trzeba wykonywać kosztownych obejść infrastruktury rzecznej. Indywidualne podejście wykonawcy do każdego projektu powinno pozwolić na kompleksowe przeprowadzenie prac z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa.
Jaki jest szacunkowy koszt przecisków?
Oczywiście jeżeli chodzi o przeciski pod rzekami to orientacyjny koszt będzie się wiązał z kilkoma zmiennymi. W przypadku krótszych odwiertów stawia się często na tańsze metody, wykorzystując wówczas pneumatyczne wiertarki do rakiet lub wiertarki do wytłaczania. W przypadku wód gruntowych wiercenie kierunkowe okazuje się być całkiem niedrogą i skuteczną metodą. W ostatecznym rozliczeniu bierze się pod uwagę także średnicę rury.
Generalnie podaje się, że koszt waha się od 100 do 500 złotych za jeden metr bieżący.
More Stories
Wdrażanie produkcji na maszynach CNC
Umowa z firmą budowlaną
Stabilne pomosty na zakładzie produkcyjnym i łatwe w utrzymaniu? To możliwe