Oleje i smary spełniają konkretne funkcje, dzięki którym silnik może bezawaryjnie pracować. Wybór odpowiedniego oleju ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania silnika. Warto sięgać po produkty cenione przez kierowców i doradzane przez mechaników oraz polecane przez użytkowników specjalistycznych sprzętów. Jednym z takich olejów jest caterpillar.
Olej do smarowania – główne zadania
Dokładne smarowanie silnika ma przede wszystkim zmniejszyć tarcie oraz ograniczyć mechaniczne zużycie części silnika. Właściwie nasmarowane części mają widoczny na powierzchni film olejowy. Dzięki niemu poszczególne elementy silnika nie obcierają się o siebie i nie ulegają zniszczeniu. Widoczna warstwa oleju pomaga również w utrzymaniu czystości, ponieważ zbiera drobne zanieczyszczenia przedostające się do silnika. Oleje silnikowe caterpillar pozwolą na utrzymanie w dobrej kondycji silników w maszynach budowlanych oraz rolniczych.
Zastosowanie specjalistycznych środków caterpillar
Każda maszyna z silnikiem ma określone przez producenta wymagania odnośnie do rodzaju zastosowanego oleju. Należy ściśle przestrzegać tych wytycznych, ponieważ w przeciwnym razie silnik najprawdopodobniej ulegnie poważnemu uszkodzeniu. Oleje caterpillar poddane były wielu testom, które potwierdziły ich wysoką jakość. Wśród dostępnych wyrobów znajdują się oleje przeznaczone specjalnie do jednostek wysokoprężnych, które wyposażone są w system oczyszczania spalin. Oleje caterpillar używane są w silnikach Diesla oraz w silnikach aut z silnikami benzynowymi. W ofercie znajdują się również oleje chroniące układ hydrauliczny, a także smary do skrzyni biegów lub układów hamulcowych. Oleje silnikowe caterpillar wykorzystywane są w maszynach budowlanych oraz sprzęcie rolniczym i w wielu innych profesjonalnych urządzeniach. We wszystkich tych maszynach olej musi być regularnie wymieniany zgodnie z zaleceniami producenta.
Jak uniknąć zatarcia silnika?
Główną zasadą, o której należy pamiętać jest regularne sprawdzanie stanu naoliwienia silnika. Jeśli silnik wydaje niepokojące dźwięki takie jak turkotanie, dziwne warczenie oraz stukanie trzeba jak najszybciej pojechać do mechaniki. Niestandardowe odgłosy bardzo często są pierwszymi objawami zatarcia silnika. Jeśli reakcja będzie odpowiednio szybka pozwoli na uniknięcie kosztownych napraw. W celu zapobiegania zatarciu silnika dobrze jest pamiętać o rozsądnym użytkowaniu samochodu lub sprzętu i niedopuszczaniu do nadmiernego, gwałtownego przechodzenia silnika od spoczynku do intensywnej pracy.
More Stories
Kiedy relokacja maszyn powinna być zlecona firmie zewnętrznej?
Czy samoobsługowa myjnia samochodowa jest lepsza niż automatyczna?
Nowoczesny transport HDS