5 sierpnia 2022

Inicjatywa Biznesowa

Wejdź w świat biznesu

Wiele artykułów w sieci już było napisanych odnośnie inspekcji/kontroli obiektów budowlanych. Znakomita większość z nich odnosi się do klasycznych kontroli, polegających na fizycznym dotarciu przez inspektorów do niemalże każdego miejsca na budowie i wizualną ocenę poszczególnych elementów. Wielokrotnie pomija się te miejsca, które są trudno-dostępne lub też dotarcie do nich mogłoby stanowić zagrożenie dla osoby kontrolującej. Mowa tu chociażby o pracach na dużych wysokościach czy też w miejscach o znacznie ograniczonej przestrzeni do poruszania się.

Na szczęście nie oznacza to, że nie można dotrzeć do danego miejsca i odpuścić kontrolę. Zważywszy na fakt, iż często owe miejsca są miejscami najbardziej newralgicznymi, przeprowadzenie ich kontroli wydaje się być więc rzeczą, którą należy potraktować w sposób priorytetowy. Wykorzystuje się w tym celu drony.

Wykorzystanie drona na budowie.

Korzyści z wykorzystania drona podczas inspekcji budowy są znaczące. Ze względu na prędkość poruszania się drona, w krótkim czasie można zweryfikować stan dużo większej liczby elementów, niżli byłoby wykonywane to przez człowieka bezpośrednio. Dron może dotrzeć do miejsc trudno dostępnych, również tych umiejscowionych na większych wysokościach, co pozwala oceniać np. stan dachów, kominów czy też balkonów. Warto również wspomnieć o tym, iż zarejestrowany w ten sposób materiał filmowy może być oceniany przez większe grono. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy nie ma możliwości zebrać zespołu specjalistów z różnych dziedzin, by móc równocześnie przeprowadzić inspekcję. Należy zdawać sobie sprawę, iż podczas inspekcji można czegoś nie dostrzec, można również błędnie coś zinterpretować i pominąć, ze względu na brak wiedzy w danej tematyce. Sprawdzanie materiału wideo przez większe grono osób wielokrotnie pozwala na wyłapanie tego, co przez pojedynczą osobę byłoby niemożliwe do dostrzeżenia.

Krótszy czas przeprowadzania inspekcji to również krótszy czas przestoju w danym obszarze. Ze względów bezpieczeństwa na czas kontroli wielokrotnie wstrzymuje się prace na danym obszarze, co jest rzeczą całkowicie zrozumiałą. Każde wstrzymanie prac może prowadzić do opóźnienia inwestycji, dlatego też w interesie każdej ze stron byłoby maksymalne skrócenie przestoju.

Jakie jeszcze korzyści daje inspekcja budowy dronem?

Poza szybkością inspekcji, skróceniem przestoju, ogromną dużą korzyścią jest również… zapewnienie odpowiedniej jakości prac przez podwykonawców. Któż z nas nie zna legend z placów budowy, gdzie podwykonawcy wykonywali tzw. fuszerkę i w późniejszym czasie, gdy wychodziły one na jaw, nikt nie brał za to odpowiedzialności. Firmy, które wiedzą, iż prace będą kontrolowane m.in. za pomocą drona mają świadomość, iż nie ma tutaj miejsca na niedoróbki, które mogą nie tylko negatywnie wpłynąć na ich reputację, lecz również pogrążyć je finansowo, ze względu chociażby na obcięcie wynagrodzenia czy też całkiem realne kary umowne.